Preskocit navigáciu

Výber do 5. pluku píše svoj štvrtý deň


Výber do 5. pluku píše svoj štvrtý deň

 Pre takmer päťdesiatku záujemcov o službu v 5. pluku špeciálneho určenia sa v pondelok (18. 5. 2015) začala dvojtýždňová tortúra preskúšaní a testov.

 Z pôvodných štyridsiatich šiestich uchádzačov o službu v elitnej jednotke pokračuje do ďalších kôl už len dvadsať štyri. Tí už majú za sebou napríklad preskúšanie z pohybovej výkonnosti, takzvaných „vševojskových noriem“, presuny so záťažou na čas, plávanie, kruhové tréningy, prekážkovú dráhu, behy so zbraňou, streľby, lanové techniky. Súčasťou komplexu testovania boli však i riešenia hlavolamov, pamäťové testy, topografia.

 Účelom výberu k pluku je vybrať príslušníkov z radov Ozbrojených síl Slovenskej republiky pre potreby 5. pluku špeciálneho určenia, ako jednotky určenej na plnenie úloh Síl pre špeciálne operácie. V čase výberu sa zisťujú vlastnosti jednotlivcov, najmä ich odhodlanie, disciplína, motivácia, charakter a súdržnosť. Pre tieto zistenia sa aplikuje striedanie fyzickej záťaže, psychického tlaku, resp. ich súčasné pôsobenie na odolnosť jednotlivcov, či výkon monotónnych činností, ale aj simultánny výkon odlišných činností v jednom čase.

 Z vojakov, ktorí už nepokračujú, niekoľkí stratili motiváciu a jeden odstúpil pre zdravotné dôvody, iní nesplnili limity.

 Už v tejto chvíli je však možné tvrdiť, že do aktuálneho výberu sa prihlásili omnoho lepšie pripravení záujemcovia o službu v pluku než po minulé roky.

 Výber do 5. pluku špeciálneho určenia prebieha v základni žilinských špeciálov a v okolí Žiliny.Autor: 5. pšu - kpt. Mário Pažický , Foto: 5. pšu – kpt. Mário Pažický - Dátum: 21.05.2015
Čítanosť: 12503
Verzia pre tlač

Skočiť na menu


Share