Preskocit navigáciu
VYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Máj 2023
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    


Vyhlásenie o prístupnosti

Pocet prístupov: 14214728

Pamätník vojakom Síl pre špeciálne operácie


     Myšlienka vyhotovenia Pamätníka vojakom Síl pre špeciálne operácie vznikla v priamej náväznosti na prvých padlých vojakov slovenských Síl pre špeciálne operácie - 5. pluku špeciálneho určenia – z decembra roku 2013.

     K realizácií diela sme ako autora pamätníka prizvali sochára Mgr. art. Petra Repku, o.i. autora odhalenej busty Jozefa Gabčíka pred Gabčíkovým rodným domom v obci Poluvsie a tiež autora bronzovej busty gen. Rudolfa Viesta v Revúcej. Pamätník vojakom padlým v operácií Síl pre špeciálne operácie je situovaný vpravo od veliteľskej budovy 5. pluku tak aby bol v pohľade každej významnej návštevy a pri každej významnej príležitosti spojenej s nástupmi s vojenskými poctami. Prístupnosť civilnej verejnosti je vyriešená pre vopred ohlásené, ale i náhodné návštevy pamätníka. Slávnostné odhalenie pamätníka sa konalo v pondelok 16. októbra 2017.

     „Idea pamätníka sa opiera o potrebu vzdať pietu padlým vojakom a to pre vojaka najsamozrejmenším a najvýstižnejším gestom úcty a rešpektu – salutovaním, pozdravom.
Ústredným motívom pamätníka je preto realistická postava salutujúceho vojaka v životnej veľkosti . Tento vojak, ako reprezentant pluku, tichým gestom vzdáva hold odvahe a obetavosti, pričom nespúšťa zrak z mien padlých. Pri akejkoľvek situácií a za každého počasia bude táto bronzová figúra preukazovať úctu najvyššej obete - obete vlastných životov padlých vojakov. Ich mená sú vypálené skrz hrubé kovové platne, ktoré sú umiestnené na pomyselnom kruhu. Postava salutujúceho vojaka, ako i platne s menami padlých sú umiestnené na vybudovanom chodníku v úrovni pohľadu návštevníka, diváka. Ľudská mierka a absencia piedestálov majú evokovať, že každý, kto vstúpi na plochu pamätníka, sa automaticky stáva jeho súčasťou. Tým sa gesto úcty padlým kamarátom znásobí a aktualizuje,“
priblížil autor pamätníka Mgr. art. Peter Repka.


Realizáciu pamätníka podporili:
5. pluk špeciálneho určenia, kolektív príslušníkov
Aliter Technologies, a. s.
EVPÚ, a. s.
Honzek Pavel, generálporučík vo výslužbe
Humaj Július, generálporučík vo výslužbe
Kepák Miroslav, nadrotmajster v zálohe
Klub generálov Slovenskej republiky
Klub vojenských výsadkárov Slovenskej republiky
Mesto Žilina
MSM GROUP, s. r. o.
NESS Slovensko, a. s.
Rábek František, diecézny biskup – vojenský ordinár
Vojenská podporná nadácia
X-air paraglidingový klub
Žilinský samosprávny kraj

Pamätník vojakom Síl pre špeciálne operácie bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva obrany Slovenskej republiky v rámci dotačného programu.

Skočiť na menu


Share