Preskocit navigáciuVYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Február 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

Pocet prístupov: 11257895

Slovo na úvod


 Gardlo                                                  

 

         Vážení priatelia,

 srdečne Vás vítam na oficiálnej internetovej stránke 5. pluku špeciálneho určenia, ktorý je jediným útvarom špeciálnych síl v Slovenskej republike.

 Teší ma, že prejavujete záujem o našu činnosť a dianie v našom útvare. Váš záujem je pre nás zaväzujúci a je nesmiernou motiváciou pre všetkých príslušníkov pluku plniť úlohy čo najkvalitnejšie.

 Prostredníctvom tejto internetovej stránky sa snažíme informovať Vás v maximálnej možnej miere o všetkých dôležitých udalostiach, ktoré sa v našom pluku dejú. S ohľadom na špecifický charakter úloh, ktoré jednotky pre špeciálne operácie vykonávajú, nie je možné verejnosť informovať v plnom rozsahu o všetkom. Sú oblasti, pri ktorých by plná informovanosť mohla mariť úspešné plnenie špeciálnych úloh.

  Našou prácou a poslaním je plnenie úloh s maximálnym nasadením a vysokou efektivitou v prospech Slovenskej republiky, jej ozbrojených síl, ale aj partnerov v Severoatlantickej aliancii. Jedinečné spôsobilosti pluku boli na domácom území v minulosti mnoho krát uplatnené, takmer vždy v spolupráci s Útvarom osobitného určenia Prezídia Policajného zboru. V tejto chvíli môžem konštatovať, že úsilie posledných rokov je zamerané na nasadenie našich členov na úlohy Síl pre špeciálne operácie - od roku 2011 v operácii ISAF v Afganistane - v súčasnosti už v operácii Resolute Support.

  K významným úlohám tohoto roku s istotou radíme úlohy súvisiace s našou nasaditeľnosťou. Naďalej budeme pracovať na rozvoji účelového zoskupenia špeciálnych síl. V tomto roku je pozemné účelové zoskupenie špeciálnych síl (SOLTG ) primárne postavené na príslušníkoch pluku zaradených do pohotovosti Síl rýchlej reakcie NATO v novom koncepte Very High Readiness Joint Task Force (VJTF), ktorý vyplynul z Waleského summitu NATO v roku 2014.

 Čakajú nás i viaceré bilaterálne a multinárodné cvičenia s partnermi špeciálnych síl z USA, Poľska, Rakúska, Česka a Maďarska doma i v zahraničí.

 Participovať budeme i na najvýznamnejších cvičaniach Ozbrojených síl Slovenskej republiky, napríklad Slovak Shield 2017.

  Naďalej chceme prehlbovať i spoluprácu s partnermi z rezortu ministerstva vnútra pre pôsobnosť na scéne domáceho krízového manažmentu.

 Zvýšený dôraz však položíme na aplikáciu Koncepcie rozvoja Síl pre špeciálne operácie. V tomto roku plánujeme organizovať výber nových príslušníkov do pluku až dvakrát, v apríli a auguste. Rozvoj a rozširovanie 5. pluku špeciálneho určenia je  jednou z priorít nasledujúceho obdobia. Vyplýva to z nedávnych udalostí vo svete - migračných vĺn, vojenských a nevojenských hrozieb v krízových oblastiach a teroristických útokov. Toto úsilie podporuje uznesenie vlády Slovenskej republiky číslo 708. zo 16. decembra 2015.

  

      Vážení priatelia,

 dovoľte mi, aby som Vám poďakoval za doposiaľ prejavenú priazeň, rešpekt, podporu a hlavne dôveru. Ubezpečujem Vás, že vynaložíme všetko naše úsilie na to, aby sme si aj v budúcnosti našou činnosťou Vašu dôveru udržali.

 

                                                    

            
                                                                                                                                                           
                                                                                                                                       plukovník  Miroslav Gardlo, veliteľ pluku 

                                                                                                      

                                                                                                                                     

 

Skočiť na menu
Share